گروه کوهنوردی اماوند


مهدی عمیدی پلنگ برفی ایران

فرستادن به ایمیل چاپ

 

گذری بر دفتر زندگی کوهنورد  "مهدی عمیدی"

در هشتمین روز از هشتمین ماه سال 58 در مشهد به دنیا آمد .از 17 سالگی کوهپیمایی را از کوه های اطراف مشهد آغاز نمود و در 22 سالگی تصمیم گرفت به صورت حرفه ای این ورزش را ادامه دهد. حرفه ای بدین معنی که کم کم هم مدارج علمی مربوطه را طی نمود و هم مدارج تجربی را.
در طی 11 سال کوهنوردی حرفه ای اش کارنامه ای درخشان به چشم می خورد ، 17 صعود برون مرزی شامل:  2 قله بالای 5000 متر ، 3 قله بالای 6000 متر ، 9 قله بالای 7000 متر و 3 قله بالای 8000 متر.که از این صعود ها 14 صعود را یا خود سرپرستی کرده و یا به صورت انفرادی برگزار نموده است.
مهدی عمیدی هم مثل خیلی از کوهنوردان حرفه ای ایران کمتر شناخته شد و مانند خیلی های دیگر بعد از رفتنش، با هیاهوی رسانه ای نامش بر سر زبانها افتاد ، بزرگ شد ، اسطوره شد و فعالیت هایش برجسته شد.به قول خودش «مگر در قراردادهای میلیاردی فوتبال ، کوهنوردی هم برای کسی مهم است؟»
به دلیل قوانین دست و پا گیر ، با پروسه های طولانی که در شورای برون مرزی وجود دارد ، نتوانست با مجوز8 هزاری هایش را صعود کند . که اگر چنین می شد در صعود اورست و لوتسه مدال طلای جهانی و در صعود دائولاگیری مدال نقره ی جهانی به وی تعلق می گرفت.
در سال 90 به عنوان اولین ایرانی اورست را بدون کپسول اکسیژن صعود کرد. اتفاقی که می توانست برای کوهنوردی ایران یک افتخار بزرگ محسوب شود و نحوه ی صعودش برای همه ی کوهنوردان حرفه ای یک تجربه ی ارزنده ؛ با بی مهری مسئولان مربوطه ، با ارسال یک فکس تبریک گفته شد... .
در همان سال 90 فدراسیون روسیه از وی برای صعود به قله ی 7439 متری "پوبدا" دعوت کرد و به گفته خودش «آنجا بود که به خوبی اختلاف یک فدراسیون کوهنوردی موفق با دید باز را با فدراسیونی که حتی حاضر نشد صعود اورست من را در سایتشان قرار دهد (به دلیل نداشتن مجوز) متوجه شدم».
روسیه لقب " پلنگ برفی " رابه دلیل استقامت کم نظیرش در فتح قلل بلند و برفی ، به وی داد که عمیدی به عنوان دومین ایرانی بعد از مرحوم اعتمادی فر ملقب به این نام شد.
اما مشکلات و بی مهری ها هرگز باعث نشد که از انگیزه اش برای رسیدن به اهدافش ذره ای کم شود. بر عکس ، باعث شد تا روی پای خود بلند شود... و این لذت صعودهایش را بیشتر می کرد.
از آنجا که کوهنوردی سن خاصی ندارد دلش می خواست تا انتها آن را ادامه دهد چرا که به خاطرش از تمام زندگی اش گذشته بود...
«ارزش هر چیز به عمریست که در آن صرف می کنی . برای کوهنوردی حرفه ای باید از تمام زندگی ات بگذری.اوایل که کوهنوردی را از کوه های اطراف مشهد شروع کردم ؛ خانواده ام ، پدر و مادرم که همیشه دعای خیرشان بدرقه ی راهم بوده می گفتند :کوههای مشهد رو نرو... بعد که بینالود را صعود کردم گفتند: کوه برو ولی بینالود رو نرو... بعد که برنامه زمستانه رفتم گفتند: برنامه زمستون نرو همون تابستون برو... بعد که به دماوند و علم کوه رفتم گفتند: کوه های خودمون رو برو نمیخواد اونجاها بری... وقتی پایم به پاکستان و افغانستان باز شد گفتند : کوه های ایران رو برو اونجاها رو نمی خواد بری... حالا می گویند: هرجا می خوای بری برو... اما برگرد.
و من بعد از ایستادن بر روی هر قله بعد از شکرگزاری خداوند بزرگ ، به تنها چیزی که فکر می کنم این است که باید زنده و سالم برگردم.»
در طول چند سال فعالیتش به بیش از 20 کشور دنیا سفر کرد و در برنامه ی خود صعود به بلندترین قله هر قاره را داشت.
وی در جایی شیرین ترین خاطره کوهنوردی اش را مربوط به وقتی می داند که بر بلندای قله ای می ایستد و سپس سالم بر می گردد . و تلخ ترین خاطره وقتی بود که در کمپ اصلی دائولاگیری پرچم ایران با بی توجهی زیر پای شرپاها و کوهنوردان خارجی لگد مال می شد...
در 22 آبان 91 عازم فرانسه شد تا قله مون بلان را صعود کند . مون بلان یا کوه سپید ، مرز مشترک بین فرانسه و ایتالیا با 4808 متر صعود بلند ترین قله ی رشته کوه های آلپ، با وجود ارتفاع کم یکی از خشن ترین و سخت ترین کوه های منطقه است... وآخرین بار25 مهرماه توسط دو کوهنورد لهستانی حوالی پناهگاه در ارتفاع 3200 متری دیده شد.


گفته بود هیچ قله ای ارزش از دست دادن جانت را ندارد اما گاهی برای رسیدن به هدفت باید ریسک کنی...کسی چمیداند شاید او ریسک کرد و خود را به آغوش سرد کوه های آلپ سپرد تا همانجا جاوادنه شود... .

کارنامه ورزشی مهدی عمیدی

صعود قله اسپانتیک ارتفاع ۷۰۳۰ متر در پاکستان عضو تیم ملی سال ۸۳

صعود قله خان تنگری ارتفاع ۷۰۱۰ متر قزاقستان عضو تیم ملی سال ۸۴

صعود قله پوبدا ارتفاع ۷۴۳۹ متر قرقیزستان عضو تیم ملی سال ۸۴

صعود قله منگلیکسار ارتفاع ۶۰۵۰ متر پاکستان سرپرستی سال ۸۵

صعود قله نوشاخ ارتفاع ۷۴۹۲ متر افغانستان سرپرست سال ۸۶

صعود قله دالیز ارتفاع ۶۲۰۰ متر پاکستان سرپرست سال ۸۶

صعود قله موستاق اتا ارتفاع ۷۵۶۰ متر چین سرپرست سال ۸۷ ۸۸

صعود قله لنین ارتفاع ۷۱۳۴ متر قرقیزستان سرپرست سال۸۷

صعود به قله ماناسلو ارتفاع ۸۱۶۳ متر نپال سرپرست سال ۸۸

صعود قله ایلند پیک ارتفاع ۶۱۹۸ متر نپال سرپرست سال ۸۸

صعود قلل کمونیزم ارتفاع ۷۴۹۵ متر در تاجیکستان سرپرست سال ۸۹

صعود قلل کورژن وسکایا ارتفاع ۷۱۰۵ متر تاجیکستان سرپرست سال ۸۹

صعود قله کلیمانجارو ارتفاع ۵۸۹۵ متر تانزانیا سرپرست سال۱۳۸۹

صعود قله اورست ارتفاع۸۸۴۸(صعود اولین ایرانی بدون اکسیژن به قله) سال۱۳۹۰

صعود قله لوتسه ارتفاع ۸۵۱۶ متر کشور نپال سال۱۳۹۰

صعود قله پودا ارتفاع ۷۴۳۹ متر قرقیزستان وبصورت انفرادی و آلپی سال ۱۳۹۰

دریافت نشان پلنگ برفی روسیه سال۱۳۹۰

صعود قله دائولاگیری ارتفاع ۸۱۶۷ متر کشور نپال سرپرست ۱۳۹۱

صعود تا ارتفاع ۸۲۰۰ قله k۲ کشور پاکستان ۱۳۹۱

قله مون بلان فرانسه که در آن مهدی عمیدی نامش جاودان گردید آبان1391

منابع:

ده ها سایت و وبلاگ که بعد از مفقود شدن وی شروع به نوشتن کردند...

محبوبه اسماعیلی

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن