گروه کوهنوردی اماوند


صعود به قله علم شاه

فرستادن به ایمیل چاپ

 

درود بر روح بلند کوهستان، سپاس بر بیدلان شیدایش
گزارش صعود به قله علم شاه و آبشار وروار جیرفت
یادبود هیمالیا نورد جیرفتی ، زنده یاد عیسی میر شکاری
تعداد نفرات شرکت کننده 20 نفر


جیرفت، سرزمین چهار فصل ایران می باشد. که در گذشته های دور، به نام جرودس، کامادای، دقیانوس و قمادین از آن یاد شده است.
اقلیم و جغرافیای طبیعی جیرفت :
شهر جیرفت در ارتفاع ۷۲۰ متر از سطح دریا و در دره‌ای پهن گسترده شده و از موقعیتی دشتی و کوهستانی برخوردار است. این شهر از شمال، مشرق ومغرب بین ارتفاعات جبال بارز، بحرآسمان واسفندقه محصور می‌باشد. کوه‌های جیرفت دنباله رشته کوه زاگرس جنوبی می‌باشند و این ارتفاعات شامل بحرآسمان در شمال وجبال بارز در شرق و شمال شرقی هستند. قله نشانه با ارتفاع ۳۸۸۶ متر بلندترین قلّه جیرفت و قلّه علم شاه جبال بارز با ارتفاع ۳۷۴۱ متر از مهمترین قلل جیرفت می‌باشد. (لازم به ذکر می باشد رشته کوه بهرآسمان به همراه جبالبارز طولانی ترین رشته کوه جنوب شرق کشور را تشکیل می دهند).
رشته کوه جبالبارز يكي از خاص ترين اقليمهاي ايران را در درون خود نهفته دارد.دور بودن اين منطقه از مراكز شهري و همچنين دسترسي سخت به اندروني اين كوهستان صعب العبور باعث شده تا طبيعت اين منطقه شايد كمي بيش از ساير مناطق كشورمان بكر و دست نخورده بماند.هر چند خوي زياده طلبي و خودپرستي انسان باعث شده تا مستقيم و غير مستقيم گزند خود را به شالوده بي دفاع طبيعت بزند و دست تعرض به آنچه به او تعلق نداشته و ندارد بيندازد و از سويي خشكسالي كه بلاي جان تمام اب و خاكمان شده نيز زخم ديگري بر چهره محتضر طبيعت منطقه بيفكند.با همه اين تواصيف جبال بارز را هنوز ميتوان بكر و دست نخورده يافت.پوشش گياهي منطقه بسيار غني و متفاوت است كه از درختان نخل و مركبات در پايين دست شروع و به تدريج "مورد" در ارتفاعات بالاتر و در ارتفاعات بيشتر به بادام كوهي،ارس)سرو كوهی با قدمت بیش از هزار سال( ارچن، کهکم، بنه،انجیر،زیتون وحشی،تمشک،انار،زردآلو،انگورو.... درختان گردوي كهنسال و انواع بوته هاي مناطق كوهستاني مانند جاز ،گون،تروت، آنغوزه و .... ختم ميشود.

در جیرفت رودهای فصلی و دائمی زیادی در جریانند. در این بین هلیل رود به طول ۴۰۰ کیلومتر تنها رود دائمی استان از کوهستانهای بهرآسمان، سرمشک، لاله زار و دشت ساردوئیه سرچشمه گرفته از مرکز شهر جیرفت می‌گذرد (که متاسفانه طی سال‌های اخیر با آینده نگری‌های غلط و پیش‌بینی انتقال آب سر شاخه های آن در شرف نابودی قرار دارد) . و برای بخش کشاورزی بسیار حائز اهمّیت است و جیرفت بعلت قرارگیری در کناره های هلیل رود و به واسطه داشتن زمین های حاصلخیز به هند ایران و سبزواران مشهور می باشد. وسالانه بیش از 5 میلیون تن محصولات باغی و زراعی و گلخانه ای تولید و روانه بازار های خارجی و داخلی کشور می نماید.
آب و هوای جیرفت:
شهرستان جیرفت دارای سه اقلیم متفاوت جغرافیای سرد کوهستانی ساردوئیه معتدل کوهستانی دلفارد و جبال بارز و گرم مرطوب نواحی دشت جیرفت است؛ ارتفاع شهرستان از حداقل ۶۸۰ متر در شهر جیرفت به ۳۸۸۶ متر در بلندیهای ساردوئیه می‌رسد؛ پایین‌ترین دمای ثبت شده متعلق به منطقه سربیژن -۳۰ درجه در زمستان و بالاترین دمای ثبت شده +۵۰ درجه سانتی گراد در تابستان جیرفت است. طی آمار یک دوره بلند مدت کمترین میزان بارندگی در سطح شهرستان به دشت جیرفت به میزان ۱۸۲ میلی‌متر و بیشترین میزان ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر به مناطق جبال بارز شمالی، دلفارد و درب بهشت اختصاص دارد.
گزارش و عملکرد تیم :
روز اول (پنجشنبه 9/01/97):
صعود قله علم شاه(3741متر) و آبشار وروار به ارتفاع(174متر) در قالب دو برنامه کوهنوردی سنگین و طبیعت گردی فراخوان داده ،و پس از استقبال اعضا ، هیئت کوهنوردی جیرفت و مهمانان گرامی از این برنامه و هماهنگی های صورت گرفته ساعت 12ظهر ازکرمان به سمت روستای رود فرق (زادگاه هیمالیا نورد فقید جیرفتی ، عیسی میرشکاری) مبداءپیمایش حرکت نموده و با عبوراز شهرهای ماهان، راین، دلفارد، جیرفت، عنبرآباد و مردهک و طی نمودن مسافت 320 کیلومتر با مینی بوس ساعت 17 همراه با شمیم بوی بهار نارنج وارد روستای رود فرق شدیم. با آماده نمودن کوله هادر ساعت18 با تعداد 15 نفر از همنوردان همدل با کوله های سنگین پیاده به سمت آبشاردر جوار رودخانه به راه افتادیم، رودخانه ای که به علت خشکسالی خیلی کم آب می باشد.(طبق هماهنگی صورت گرفته قرار شد 5 نفر از دوستان با ماشین شخصی و یک ساعت تاخیر درمحل شب مانی به ما ملحق شوند).راه تماما سنگلاخی، بسیار ناهموار و پوشیده از سنگهای بزرگ گرانیتی می باشد. بعد از مدتی پیمایش به دو دره (دو رودخانه)،دره سمت چپ به آبادی کرور(Kerver) و دره سمت راست به آبشار وروار(Vorvar)ختم می شوند رسیده و پس ازاستراحتی کوتاه دره سمت راستی به سمت آبشار را در زیر تلائلو نور مهتاب و در فضایی پر از انرژی همنوردان ادامه داده و در ساعت 21:30 در باغچه پایین آبشار همزمان باملحق شدن5 نفر دیگر از همنوردانمان کمپ شب مانی اول را برقرار نموده وپس از صرف شام ، با مشورت همه همنوردان و با توجه به شیب تند،سختی و طولانی بودن مسیر صعود قله که آمادگی جسمانی بالایی نیاز دارد.تصمیم بر آن شد که تعداد 8 نفر از دوستان با پیش بینی های لازم فردا صبح زود روانه قله شوند. و12 نفر از همنوردان به سرپرستی آقای دامغانی روز جمعه تا محل آبشارصعود نمایند و به محل کمپ بازگردند.

داده های آماری روز اول برنامه :
محل و زمان استارت برنامه :روستای رود فرق ساعت 18
مختصات و ارتفاع نقطه شروع پیمایش: E:614590, N:3153481 به ارتفاع 1520 متر
مختصات و ارتفاع کمپ شب مانی اول : E:616510, N:3155902 به ارتفاع 1850 متر
طول مسیر و مدت زمان پیمایش روز اول: 4.5 کیلومتر به مدت 3.5 ساعت
شیب متوسط مسیر روز اول : 11.5 درصد
شیب ماکزیمم مسیر روز اول : 23.4 درصد
روز دوم (جمعه 10/01/97):

تیم 8 نفره بعد از آماده نمودن وسایل و بستن کوله های خود در ساعت 6 صبح در دره رودخانه به سمت آبشار در خنکای نسیم صبحگاهی برنامه را آغاز و پس ازعبور از باغهای منطقه در محل آبشار معلم (آبشار کوچکی پایین تر از ابشار اصلی) مسیر رادر شیب تند و سنگلاخی سمت راست رودخانه و آبشار اصلی در پیش گرفته وپس از طی کردن سنگهای درشت و چندین دست به سنگ در ساعت 9:15در بالا دست آبشار وروار در کنار رودخانه جهت صبحانه توقف نمودیم. و بعد از استراحت و صرف صبحانه ساعت 10 در میان شکوفه های بادام کوهی و نی زارهای بسیار زیبا و همچنان سنگهای بزرگ به راهمان ادامه می دهیم . و در ساعت 11 به محل عشایر (محل شب مانی دوم) می رسیم. دراینجا با توجه به کمبود زمان برای صعود قله قرار بر این شد 4 نفر از همنوردان در این مکان استراحت نمایند و 4 نفر دیگر پس از سبک نمودن کوله ها و برداشتن نهار و لباس گرم با شتاب بیشتری به سمت قله حرکت نموده و در ساعت 13:30 در محل چمنزار در جبهه غربی قله علم شاه جهت استراحت و نهارتوقفی نموده وتوانستیم ارتباط تلفنی با4 نفر از همنوردان کمپ 2 برقرار نموده و طبق قرار قبلی مقرر شد انها به پایین آبشار(کمپ یک) بازگردند.و تیم4 نفره صعود بعد از همفکری و بررسی جبهه غربی، باتوجه به صخره ای بودن و سنگهای بزرگ مسیر ، مقرر شد مسیر را به سمت خط الراس و جبهه شمالی تغییر دهیم. و مسیر فوق را آغاز نموده و بعد از عبور از بالای چمنزار و رسیدن به خط الراس رشته کوه جبالبارز ، با توجه به باد شدید خط الراس مسیر را از در میان سنگهای عظیم الجثه و برف کم جبهه شمالی ادامه داده و توانستیم با لطف خداوند و همت همنوردان ساعت 16 بر فراز چکاد سرسخت علم شاه بعد از 10 ساعت پیمایش شیب های تند و صعب العبور و طی مسافت 11 کیلومتر (+4.5 کیلومتر به مدت 3.5 ساعت روزگذشته) ایستاده و بعد از گرامی داشت زنده یاد عیسی میرشکاری ،گرفتن چند عکس یادگاری و شکر گذاری خالق هستی بخاطر این همه زیبایی در ساعت 16:30 مسیر راه برگشت راپی میگیریم و در ساعت 19به محل کمپ شب مانی دوم رسیده و بعد از برقرای کمپ و آماده نمودن و صرف شام و دمنوش گیاهای آلاله و آویشن در زیر نور مهتاب ، یک روز سخت و شیرین را به پایان رسانده و جهت استراحت به داخل چادر و کیسه خوابها رفتیم.

داده های آماری روز دوم برنامه :
محل و زمان استارت برنامه :از محل کمپ شب مانی اول ساعت 6صبح
مختصات و ارتفاع نقطه شروع پیمایش: E:616510, N:3155902 به ارتفاع 1850 متر
مختصات و ارتفاع کمپ شب مانی دوم : E:617885, N:3158570 به ارتفاع 2603 متر
مختصات و ارتفاع قله علم شاه جیرفت : E:620128, N:3160654 به ارتفاع 3741 متر
طول مسیر و مدت زمان پیمایش روز دوم : 18 کیلومتر به مدت 13 ساعت
شیب متوسط مسیر روز اول : 37.4 درصد
شیب ماکزیمم مسیر روز اول : 65.3درصد
روز سوم (شنبه 11/01/97):
بعد از جمع آوری کمپ (شب مانی دوم)و بستن کوله ها در ساعت 7 صبح به سمت پایین آبشار و کمپ 1 حرکت نمودیم. و پس از عبور از شیب تند مجاور آبشار وروار در ساعت 9:30 با استقبال و آغوش گرم همنوردانمان وارد کمپ یک شدیم.و بعد از استراحتی کوتاه و خوردن صبحانه با خاطراتی خوش از طبیعت بکر منطقه در ساعت 10:30به سختی دل از مخلوق زیبای کوههای جبالبارز کندیم و رهسپار پایان برنامه شدیم، در ساعت 12:30 وارد وستای رود فرق شده و یکی از اهالی روستا با روی گشاده در باغچه منزلشان پذیرایمان بود .و با آبگوشتی خوشمزه از بچه ها پذیرای نموده. و در ساعت 14 با طبیعت زیبای منطقه و مردم مهمان نواز روستای رود فرق وداع نموده و بامینی بوس به سمت شهرکرمان و پایان برنامه حرکت نمودیم.

داده های آماری کل مسیر:
ارتفاع نقطه شروع پیمایش: 1520 متر
ارتفاع قله علم شاه جیرفت : 3741 متر
میزان افزایش ارتفاع از نقطه شروع:2221 متر
کل مسافت پیمایش شده : 31 کیلومتر
شیب متوسط مسیر: 26.7 درصد
شیب ماکزیمم مسیر: 65.3درصد


منابع آب: بیشتر آب رودخانه قابل مصرف می باشد.

راهنما: جهت صعود قله علم شاه راهنما ضروری و مهم می باشد.

مردم منطقه خونگرم و مهمان نواز می باشند .

در پایان گزارش از تمامی همنوردان که با حضور گرم و پر انرژی خود، صبر و حوصله زمینه ساز صعودی موفق و برنامه ای شاد و خاطره انگیز شدند سپاسگزارم.

تشکر ویژه: از آقایان دامغانی، رمضانی کریم و همنوردان محترم هییت کوهنوردی جیرفت
سرپرست برنامه
همنوردان:
اعضاء اماوند/ آقایان و بانوان : محمد موسوی، علی خجسته موسوی، آزاده حبیبی، سیما نوراللهی، سامان بیگلری، امیر اصغر زاده، محسن دامغانی، سجاد رمضانی کریم، حامد آدینه و اسد امیری

هییت کوهنوردی جیرفت/ آقایان : مراد امیری، ناصر پهلوان درینی و مارانی

مهمانان/ آقایان و بانوان: محبوبه کاظمی زاده، مینا دریا قلی بیگی، سمانه موسوی، نجمه فدایی قطبی، امیر رحمانی، علی سیف الدینی و مجتبی معین الدینی


این صعود و برنامه تقدیم می شود به روح بلند زنده یاد عیسی میرشکاری هیمالیانورد جیرفتی که در بهار سال 1390 در دامن قله ماناسلو (8163متر )نپال جاودانه شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن