گروه کوهنوردی اماوند


آشنایی با گیاهان دارویی و غیر دارویی کوهستانها

فرستادن به ایمیل چاپ

 

حیف است که در پهنه طبیعت و در دامان کوهها گام برداریم و از آنچه که خداوند و مام طبیعت در طبق عشق به ما تقدیم میدارند بهره نبریم و چه بسا از کنار آنها بی تفاوت گذر کنیم.از بزرگترین برکات پروردگار عزیز به ما ایرانیان گیاهان فراوان و متنوع دارویی و غیر دارویی است.پر بیراه نیست اگر بگوییم از کوهنوردان توقع میرود که حداقل با گیاهان کوهوهی آشنا باشند.به کوشش خانم سیمین افشاری پور بخش گیاهان دارویی و غیر دارویی کوهها در سایت راه اندازی شده است.با سپاس از ایشان که زحمت مطالب این بخش را پذیرفته اند و پایان نامه مربیگری خود را فروتنانه در اختیار سایر همنوردان قرار داده اند.

مقدمه

در چند دهه اخیر روند رشد جمعیت، محدود بودن منابع (آب و خاک) و بهره برداری بی رویه انسان ها از این منابع باعث بر هم خوردن تعادل اکولوژیک حاکم بر محیط زیست شده است. جاری شدن سیل های مخرب، فرسایش شدید در اراضی بالا دست و دشت ها، گسترش بیابان ها، تخلیه روستاها و مهاجرت به حاشیه شهرها از عمده ترین مشکلاتی است که حاصل بر هم خوردن تعادل اکولوژیک حاکم بر محیط زیست است که همگی ناشی از کم توجهی به مسائل منابع طبیعی است. امروزه کوهها، جنگل ها، مراتع، آبخیزها و بیابان ها نه تنها به عنوان قطب امنیتی- اقتصادی بلکه به عنوان پشتوانه بقای سایر بخش های اقتصادی نیز مورد توجه قرار گرفته است. ذخایر منابع طبیعی هر اندازه هم که وسیع باشند پس از مدتی بهره برداری از آنها به قدری کاسته می شود که ادامه بهره برداری دیگر مقرون به صرفه نخواهد بود. در صورتی که اگر از طبیعت به روش علمی و درست بهره برداری شود همیشه در اختیار انسان و نیازهای او خواهند بود. تصمیم گیری به عنوان جوهره مدیریت، جزء جدایی ناپذیر وظایف مدیران و برنامه ریزان واحدهای مختلف کشاورزی و منابع طبیعی است. منابع طبیعی و بهره برداری از آن، به خصوص در کشورهای کمتر توسعه یافته، فعالیتی ریسک آمیز است و تصمیم گیری ها و فعالیت های بهره برداران معمولاً تحت تأثیر این پدیده و جنبه های مختلف آن قرار دارد. در این قبیل فعالیت ها از زمانی که تصمیم به تولید و فعالیت گرفته می شود تا زمان مشخص شدن نتایج تصمیمات، چندین ماه و در بعضی موارد چنین سال طولی می کشد. وقایعی که از زمان تصمیم گیری تا زمان مشخص شدن نتایج اتفاق می افتد سبب می شود تا این قبیل فعالیت ها توام با ریسک و نبود حتمیت باشد.


موقعیت جغرافیایی استان کرمان:-


استان کرمان با مساحت 2/18 میلیون هکتار یکی از پهناورترین استان های کشور می باشد که وسعت آن به اندازه تمام کشور فرانسه است، استان کرمان در قدیم الایام یعنی در عصر سلاطین هخامنشی ایالتی آباد و پرنعمت بوده و بعضی از تاریخ نویسنان خارجی از این استان به نیکی و فراوانی نعمت و خلاصه با اهمیت زیادی ذکر و یاد نموده اند. استان کرمان در جنوب شرقی ایران واقع شده است، از شمال به استان های خراسان و یزد از جنوب به استان هرمزگان، از شرق به سیستان و بلوچستان از غرب به استان فارس محدود می شود. مساحت استان کرمان 11% از کشور را شامل می شود که بین   تا   عرض شمالی و  تا    طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. ارتفاعات استان کرمان دنباله رشته کوه های مرکزی ایران می باشد که از چین خوردگی های آتشفشان های آذربایجان شروع شده و به وسیله حوضه های پست داخل کویر قطع می گردد و زمان به وجود آمدن این چین خوردگی ها با پیدایش فلات داخل و عقب نشینی قطعی دریای تتیس رابطه دارد بدین معنی که به دنبال حرکاتی که سبب بالا آمدن این کوه ها و باز شدن دهانه های آتشفشانها در آنها گردیده است، کف دریای تتیس نیز بالا آمده و آب دریاهای اطراف بر اثر تبخیر شدید و تراکم رسوبات خشک شده و قشر ضخیمی از رسوب نمک دریا روی آن ها به جای مانده و تشکیل کویرهای کنونی (کویر لوت) را داده است. در این منطقه ذرات حاصله از متلاشی شدن کوهستان ها که در اثر عوامل فرسایشی پدید آمده اند، در نواحی پست روی هم انباشته شده که با وزش باد به حرکت درمی آیند. این عامل تپه های متحرک شنی را بوجود آورده است، رشته کوه های مرکزی که در این منطقه قرار دارد دشت های وسیع استان را از یکدیگر جدا می سازد. آب و هوای استان کرمان نیز به علت وسعت منطقه، وجود پستی و بلندی ها، شرایط خاص اقلیمی در نواحی مختلف کاملاً متفاوت است.

استان کرمان با دارا بودن اختلاف ارتفاع زیاد در مناطق مختلف دارای شرایط آب و هوائی متفاوتی است که این تنوع آب و هوایی سبب شده انواع گونه های گیاهی را در خود جای دهد. این تنوع گونه های گیاهی در نقاط مختلف استان دیده می شود، سبب گردیده که شاهد رویشگاه هایی از محصولات فرعی جنگلی و مرتعی باشیم که از ارزش فراوانی برخوردار است و همه ساله درآمد قابل توجهی را نصیب بهره برداران از این عرصه ها می نماید. بهره برداری از این گیاهان با توجه به پراکندگی و پوشش مناسبی که دارا می باشند در سطح وسیعی در استان انجام می شود و سهم بسزایی در اشتغال ساکنین منطقه طرح ایفا می کند.
گیاهان مرتعی با ارزش و تولید بالای این گیاهان همه ساله تعداد بیشماری از نیروهای مستقر در روستاها را به سوی خود می¬کشاند که این خود در کاهش نرخ رشد بیکاری در منطقه بخصوص در فصول بهار و تابستان نقش بسزایی دارد. تهیه طرح های مدون بهره برداری علاوه بر رعایت کلیه اصول فنی در بهره برداری زمینه تولید مستمر، ‌همراه با حفظ و گسترش رویشگاه های موجود را به دنبال خواهد داشت. به دلیل اینکه در گذشته بهره برداری های بی¬رویه و غیراصولی ضربات جبران ناپذیری را به پیکره منابع طبیعی وارد ساخته و روند تهیه طرح های بهره برداری می¬تواند نقش مؤثری را در زمینه حفظ و تجدید حیات عرصه های جنگلی و مرتعی داشته باشد و امید است که این روند با حمایت و پیگیری های بیشتری در سطح وسیع و قابل قبول ادامه یابد تا در آینده ای نزدیک شاهد رویشگاه های مناسب و عرصه های جدیدی جهت بهره برداری باشیم.


اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن